Obecní úřad Libočany
Libočany 103
43975 Libočany
Tel: 415 711 910
mail: podatelna@libocany.cz
IČ: 47786663
Č.ú.: 20925481/0100 (Komerční banka, a.s.)
+420 415 711 910+420 608 733 103+420 775 974 426
podatelna@libocany.czstarosta@libocany.czucetni@libocany.cz
ID va7bmu8
Webové stránky se upravují.
Dne 7. Července 1928 byl slavnostně otevřen kulturní dům vybudovaný na základech bývalých pivovarských sklepů. Nový kulturní dům se stává střediskem celého českého Žatecka. V sále, kde bylo 250 míst k sezení ,se promítalo ve středu a dvakrát v neděli kino. Tehdejší biograf měl honosný název „ BIO LUXUS“. Zařízení bylo majetkem odboru Národní jednoty severočeské. Na nákup sedadel byla uspořádána sbírka, tak že téměř každý člen vlastnil nejméně jednu židli a byl na to patřičně hrdý. K sálu bylo vybudováno velké jeviště bohaté na potřebné zařízení, které z větší části bylo darem od pražských divadel. Také nové pohostinství, velmi pěkně zařízené nahradilo dosavadní nedůstojné zařízení. Prvním vedoucím pohostinství byl Ant. Teuber, který měl rovněž stáčírnu piva, které rozvážel vlastním autem po českých statcích téměř do celého okresu. Po otevření kulturního domu se skutečně rozproudila činnost české menšiny v celém rozsahu. Mnohý divadelní kus se hrál současně s profesionální Prahou. Byly časté případy, kdy osoby hrající hlavní role, přepravila majitelka V. Tichá vlastním autem do pražského divadla shlédnout tytéž role pro poučení a zvýšení ochotnické úrovně. Podle neúplných záznamů byly hrány místními ochotníky od roku 1921 tyto divadelní hry: F.X. Svoboda Směry života, B.V.Kunětická Heliodor, Neruda Prodaná láska, Čechov Medvěd, Šamberk Blázinec, Jirásek Lucerna, Oliva bujná krev, Jirásek Vojnarka, Vdavky Nanynky Kulichovy, Pes a kočka, Horký batoh, U bílého koníčka, Její pastorkyňa, Representantka domu, Na letním bytě, B.V.K. Přítěž, Bradou Charliova teta, B.V.K. Cop, Falešná kočička, To všechno z lásky, Náš pan farář, Václav Hrobčický z Hrobčic, Svatý Václav, Pod tíhou podezření, Jak se Libočany baví, C.K.polní maršálek ajiné. Z dětských představení pak : Vánoční stromek, Štědrý večer po pěti letech, Vánoce v horách, Vánoční hra aj. Mikulášské a silvestrovské zábavy s programem a aktovkami, soudobými písněmi a šlágry se konaly pravidelně a vždy byly četně navštíveny. Rovněž české hasičské plesy měly vždy vysokou úroveń. K tanci hrála zpravidla vojenská hudba v plném obsazení. Při plese českého hasičského sboru nechyběla nikdy krojovaná delegace německých hasičů. 1928 ZALOŽENÍ I. ČESKÉHO HASIČSKÉHO SBORU Počátkem roku 1928 začaly vznikat z neznámých důvodů různé požáry a přivolaní němečtí hasiči měli vždy na hašení dost času a požáry se na českém majetku stále opakovaly a tak byl utvořen první český dobrovolný hasičský sbor na žatecku, v Libočanech. Prvním aktivním velitelem se stal Klement Teuber.
1921- kupuje panství Vlasta Tichá, když se Hyross odstěhoval na své statky na Poděbradsko- zámek asi ¾ roku prázdný , koupený jako zbytkový statek.
1934 - Na základě dopadů světové krize a rozvoje sudetského nepřátelství, prodává Vlasta Tichá dne 5. 12.panství klášteru Benediktinů v Praze, který se k tomuto dni ujímá správy.
1921 MAJITELKA VLASTA TICHÁ V roce 1921 koupila zdejší panství jako zbytkový statek bývalá poslankyně na českém sněmu a revolučním národním shromáždění ČSR, spisovatelka Božena Viková Kunětická, pro svou ovdovělou dceru Vlastu Tichou, jejíž manžel vlastnil již dříve pivovar v Uhříněvsi. Důvodem koupě nebyla jen naděje v dobře prosperující pivovar ve chmelařské oblasti, ale i vlastenecká odpovědnost k posílení češství na fanaticky poněmčelém Žatecku. Žel, hospodaření v tak velkém závodě by bylo i pro muže odborných znalostí velmi těžké. Již na samém počátku se jeví velké hospodářské potíže. Bylo třeba pořídit nové zařízení, válkou vydrancovaného a zničeného pivovaru. Inventář rovněž za války nedoplňovaný , ne vždy svědomití a poctiví vedoucí provozu, to byl už začátek špatného konce. Tyto velmi těžké hospodářské začátky však neodradily spisovatelku B. V. Kunětickou a celou rodinu od národních povinností. Příchodem nové majitelky Vl. Tiché nastává také nový, nadějnější život pro českou menšinu v Libočanech. Zřizuje se v sousedství č. 3 v bývalé hospodářské budově č. 89 – dle místního podání nejstarší budova s pivovárkem – nejprve kantina, později hostinec se sálem a provizorním jevištěm, kde začíná svůj český kulturní a společenský život česká menšina v Libočanech.
Rok 1927 Dne 6. 7. 1927 byl slavnostním způsobem otevřen nový sál s jevištěm, vystavěný nákladem majitelky statku paní Vl. Tiché a propůjčen k užívání místní Jednotě Severočeské v Libočanech. Při této příležitosti bylo po prvé uskutečněno filmové představení „ Hraběnka z Podskalí“. 8.7.1927 byl vojenský koncert, večer filmové představení a potom taneční zábava. Nový sál je určen pro biograf, divadelní představení a taneční zábavy. Ministerstvo školství věnovalo na zakoupení promítacího přístroje 10.000 Kč. Oficielně bylo „ Kino Luxus“, jak bylo pojmenováno, oficielně otevřeno 8.7.1928. Otevřením českého kina bylo vyplněno přání hraničářů, neboť šlo o první český biograf na Žatecku.
Liebotschan
Žatec
před 1710 - ?, ? - 1939
Schroll ze Schrollenberka
rod Weinbergerů
Jan Damm
Jan Münzberg st.
Julius Münzberg
Jan Münzberg ml.
Josef baron Hyross
Vlasta Tichá
Benediktinské opatství u sv. Markéty v Břevnově